Skip to main content
Blogi > Koolitused

Sulle suunatakse püstol näkku – mida sa teeksid? By Ekke Lainsalu

Sulle suunatakse püstol näkku – mida sa teeksid? By Ekke Lainsalu

Mis sa teeksid kui sulle suunatakse püstol näkku ja öeldakse, et astu autost välja?

Praegu, 2022 aastal on kuum teema Ukraina, kuid selle riigiga on mul endal üsna põhjalikud kokkupuuted. Esimest korda lendasin sinna 2016, peale seda järgmisel aastal viibisin seal 3 kuud, tehes selle ajaga mitu ringi riigile peale. Põnev, kaunis ja üsna ohtlik maa.
Olen igal aastal seal pikalt viibinud ja lõpuks ostsin isegi Jeebi, et pääseks kohtadesse, kuhu muidu sõiduautoga ei saa. Auto jätsin sinna, see ootab järgmisi seiklusi, juhul kui riiki täielikult ei okupeerita.

 

 

Aga jagan sinuga ühte väga šokeerivat kogemust.

Olin enne Covidi pandeemiat just taas Ukrainasse saabunud ja viibisin seal esimest nädalat. Kuna ma mängin kitarri, siis oli see seal kaasas pluss väike võimendi ja loomulikult kõik muu vajalik pikemaks olemiseks.
Sõitsin öösel Kiievist Cherkassy linna poole, jäänud veel ca 30-40 km. Olin valinud kogemata vale marsruudi ja kulgesin pimedas mööda täielikku kuumaastikku, kus oli auk augu otsas. Järsku süttisid ees tuled põlema, mu ette keeras teele risti tume maastur ja mingid mehed näitasid käega, et ma seisma jääksin.

Peatusin, kaks meest tulid mu auto juurde ja näitasid intensiivselt vehkides, et ma akna alla laseks. Kui ma olin seda teinud, siis tuli konkreetne käsklus: “Autost välja ja võtmed siia!”
Selge, sattusin bandiitide otsa. Sellel hetkel käisid peas meeletu kiirusega erinevad stsenaariumid: mis oleks kui ma paneks tagurpidikäigu sisse, mis oleks kui ma annaks gaasi ja sõidaks tee peale pargitud maasturist mööda, mis oleks kui …

Ilmselt olin liiga kauaks mõtlema jäänud kui üks kiilakas ambaal lükkas läbi lahtise akna mulle püstoli näkku ja kamandas: “Bõstro!”
Süda jäi ehmatusest seisma. Aga… siis nägin ta kaelas kuldset õigeusu risti ja siis sain aru, et see võib olla mu ainus ostunupp.
Küsisin: “Ma näed, et sa usud Jumalasse, on see nii?”
Püstoliga bandiidi jaoks oli see küsimus pisut ootamatu ja ta tõmbas püstolitoru mu näost pisut eemale. “Jah, aga mis siis, bljä?”

Püüdsin olla täiesti rahulik ja jätkasin: “Vaata, ma sõidan Cherkassy kirikutesse kontserte tegema. Vaata tahaistmele, siin on kõik näha: kitarr ja heliaparatuur. Mul on homme õhtul esimene kontsert ja kui te mu auto endale võtate, siis jäävad kontserdid ära.”
Püstoliga ambaal tegi tagaukse lahti ja veendus, et mu jutt vastab tõele – tõesti oli seal kitarr koos võimendiga. Nägin, et muutus pisut nõutuks.
Vaatasin talle otsa ja ütlesin: “Mis sa arvad, kas see on Jumalale meelepärane tegevus kui te takistate mul tema pühas kojas kontserte läbi viimast?”
Saabus vaikus. Siis läks see kuldse risti ja püstoliga ambaal teiste juurde ja kuulsin venekeelset arutamist.

Sekundid tundusid igavikuna, ma ei teadnud, mis mind ees ootab: kas väljatõstmine või on siiski mingi võimalus, et mu müügikõne mõjus. Ja siis ta tuli tagasi, pistis mulle oma hiiglasliku käe pihku ja ütles: “Sa oled õige mees! Tead mis, sõida meie järgi, me toimetame su linna piirini turvaliselt kohale.”
Ja nad eskortisid mind ligi 30 kilomeetrit Dnepri jõge ületava sillani ja soovisid veel lisaks head teed ning edukaid kontserte.
Oehhhh…. :))

Mis mind päästis? See, et ma leidsin õige ostunupu, millele vajutada. See on puhas müügitöö – minu ülesanne oli neile maha müüa idee, et nad mind autost välja ei tõstaks ning paljaks röövituna keset pärapõrgut ei jätaks.

Paraku on meil palju vähem ekstreemseid olukordi, kus me kaotame pea: mida ma tegema pean kui klient ütles et mu toode on kallis või et konkurentide oma on parem? Kuidas ma käitun olukorras kui klient saadab mind pikalt või ei taha osta?

Müügis määrab su edu oskus säilitada tasakaal ja osata käituda igas olukorras ettevalmistatult ja õigesti. See on sinu müügiedu alus. Kuidas seda aga saavutada?
Suur osa on kindlasti müügitehnikate omandamises, praktiseerimises ja pidevas täiendamises. Nii et arenda end pidevalt, ole sa kas B2B müügis või müüd eraisikutes klientidele – sinu müügioskused on sinu relv.

 

Autor: Müügikoolitaja Ekke Lainsalu