Skip to main content
Blogi > Ametid

Juhtimistund: "Ole juht, kes kasutab ka suhtevõimu, mitte ainult rollivõimu" by Kaido Pajumaa

Juhtimistund: "Ole juht, kes kasutab ka suhtevõimu, mitte ainult rollivõimu" by Kaido Pajumaa

Juhtimine ei ole lihtne, kuna tegemist tuleb teha ju teiste inimestega! Nende mõjutamiseks on juhil mitmeid erinevaid võimuliike, millest olulisimad on rollivõim ja suhtevõim.

#juhtimistund

Paljud juhid kasutavadki oma töös ainult rollivõimu, mis tuleneb ametikohast ja hierarhiast, kuid see ei pruugi olla piisav. Seetõttu tasub teadlikult kasutusele võtta ka suhtevõimu – ehk võimu, mis tuleneb juhi suhetest teistega ja mõjutab seda, kuidas inimesed meeskonnas juhi juhtimisstiili vastu võtavad.

Rollivõim on võti, mis avab ukse juhtimismaailma (rollivõim antakse juhile tema juhi poolt), kuid suhtevõim on see, mis võimaldab sul selles maailmas edukalt liikuda (suhtevõim antakse juhile tema tiimi poolt).

Paljud meist on töötanud millalgi sellise juhi alluvuses, kellele meeldis mõnikord lausa karjuda, ning kelle sõna oli alati “seadus”? Usutavasti täitsime küll nende korraldusi, kuid ilmselt ei olnud me eriti motiveeritud.

Siin ongi koht, kus suhtevõim tuleb appi. Kuna see on juhi võime kuulata, mõista ja luua keskkond, kus kõik tunnevad end väärtuslikuna, tahavadki inimesed päriselt sellist juhti vastu kuulata ja teda järgida. Seetõttu öeldaksegi, et suhtevõimuga juhid ei juhi hirmu, vaid usalduse kaudu.

Kuidas aga suhtevõimu arendada? Usutavasti on viise palju, aga neid kolme põhimõtet järgides astud kindlasti esimese sammu.

Esiteks, ole avatud ja aus. Keegi ei eelda, et sa oleksid superkangelane.

Teiseks, kuula oma meeskonda. Tõeline juht ei ole lihtsalt see, kes annab korraldusi, vaid kes mõistab, et igal meeskonnaliikmel on midagi väärtuslikku öelda ja pakkuda.

Ja kolmandaks, ära alahinda väikeseid žeste. Näiteks, kas sa tead, mis on su meeskonnaliikmete lemmikfilm? Või millal on tema laste sünnipäevad? Need väikesed asjad loevad, mida teades ja meeles pidades näitad juhina, et sa hoolid.

Kokkuvõtvalt tasub suhtevõimu vaadata nagu lihast, mida sa jõusaalis treenimas käid – kuigi alguses võib selle kasutamine olla võõras ja imelik, aga mida rohkem sa seda treenid, seda tugevamaks see muutub. Selleks võta aeg maha ja mõtle, kuidas saad oma suhetesse tiimis rohkem oma aega investeerida. See on investeering, mis tasub end ära nii lühemas kui ka pikemas perspektiivis.

Vt video:

 

 

Allikas: motivaator.ee, Motivaatori asutaja, juht ja koolitaja Kaido Pajumaa

#juhtimistund