Skip to main content
Blogi > CV kirjutamine

Eristu tööotsingul – vaata 10 toimivat CV-ideed ja nõuannet

Eristu tööotsingul – vaata 10 toimivat CV-ideed ja nõuannet

Toimiv CV on lihtne, kergesti loetav ning haarab lugeja tähelepanu juba alguses. Vaata selles artiklis 10 CV ideed ja nõuannet parema tööülevaate loomiseks.

CV ehk elulookirjeldus on sageli esimene dokument, mida tööandja vaatab. Seega tasub sellele aega ja vaeva panustada.

Toimiv CV on eelkõige informatiivne, lihtsalt loetav ning räägib olulisemad aspektid sinu oskustest ja töökogemusest.

CV ei pea olema visuaalne tulesäde, kuid hea välimusega ja põhjalikult läbimõeldud dokument paistab silma. Ära liialda liigsete trikkidega, vaid hoia üldmulje rahulik ja keskendu alati sisule – st sinu oskustele.

Vaata allpool 10 nõuannet toimiva CV koostamiseks:

Loo visuaalne CV

CV on pikka aega seostunud mustvalge ja asjaliku tekstidokumendiga, kuhu on loetletud töökogemus, haridus ning IT- ja keelevõimekus.

Visuaalse disaini tähtsus aga kasvab pidevalt ning konkureeritakse tööandja tähelepanu eest mitte ainult oskustega, vaid ka sellega, kuidas oskusi pakendada.

Kujutle, et proovid luua CV-st nii stiilse kui ka enda isiksusele vastava. Parimal juhul eristub visuaalne CV teistest ning aitab tööandjal sinu oskusi paremini hinnata.

Proovi oskuspõhist CV-d

Tavapärane CV järgib kronoloogilist järjekorda ja kirjeldab peamiselt mineviku töökohti ja õpinguid. Oskuspõhine CV aga võimaldab tuua esile elu jooksul kogutud oskusi töökogemuse ja hariduse asemel.

Oskuspõhine CV on hea valik, kui otsid tööd, mille jaoks sul pole veel vastavat töökogemust. See sobib eriti hästi noortele tööotsijatele ja valdkonnavahetajatele.

Kokkuvõtlik oskuste esitus profiilitekstis

Alusta CV-d kokkuvõtliku oskuste esitlusega ehk profiilitekstiga. See tekst peaks andma tööandjale lühidalt kutsuva pildi sinust töötajana. Profiilitekst mängib olulist rolli esmamulje kujundamisel ning peaks veenma tööandjat, et on mõistlik sinu ja sinu CV-ga lähemalt tutvuda.

Profiilitekstis tasuks rääkida peamistest oskustest, tugevustest ja võib-olla ka midagi huvitavat sinu isiksusest. Ole müüv, kuid lakooniline.

Kohanda CV vastavalt soovitavale ametikohale

Töötaotluse kohandamine vastavalt soovitavale ametikohale on põhitöö, millega kõik tööotsijad tõenäoliselt juba tuttavad on. Kuid vähesed viitsivad vaeva näha ja kohandada ka CV vastavalt soovitavale ametikohale – ning siin avaneb suurepärane võimalus silma paista.

Kohandamine võib tähendada näiteks CV sissejuhatava teksti ümavormindamist vastavaks ametikohaks, oluliste oskuste rõhutamist ning töökogemuse esitamist olulisest vähem oluliseks.

Ära liialda kokkuvõttega

Sageli soovitatakse CV mahtu mahutada ühele lehele. Kui sul on aga aastate jooksul kogunenud palju töökogemust, õpinguid ja erinevaid koolitusi või oskusi, siis ühe lehe piirangut ei tasu rangelt järgida.

CV-s on oluline edasi liikuda faktidega. Kui oled juba aastaid töötanud, võid julgelt jätta välja suvetööd ja muud sellised ülesanded, mis ei sobitu sinu praeguse ametikohaga. Seevastu olulist töökogemust ja oskusi ei tasu kärpida.

Selle asemel, et iga töökoha kohta rääkida ainult tööandjast ja ametinimetusest, ava iga ülesanne vähemalt mõne lause või kriipsuga. On oluline, et tööandja näeks, mida oled praktiliselt teinud ja millised oskused sul on. Samuti tasub avada erinevaid koolitusi ja neist saadud õppetunde.

Kasuta aktiivseid tegusõnu

Tööülesanded tasuks kirja panna CV-s aktiivse minavormis verbidega (nt tegin, arendasin, kavandasin, suunasin, koordineerisin). Nii annad endast aktiivse ja algatusvõimelise kuvandi ning avad samal ajal konkreetselt oma tööülesandeid.

Tööandja soovib saada aimu taotleja oskustest ja saavutustest ning milline roll tal on olnud meeskonnas, töökeskkonnas või projektis. Sellepärast on hea neid aspekte juba CV-s avada.

Vali hea CV foto

Foto pole tööotsingu juures hädavajalik. Kuid kui soovid oma CV-le pilti lisada, veendu, et see oleks kvaliteetne.

Hea CV foto on hele ja esinduslik foto taotlejast. Pildile tasub valida riided, mida võiks kujutleda ka tööl kandvat. Hea nurga ja rõõmsa ilmega foto annavad palju.

Arvesta võtmesõnadega

Lugedes töökuulutust mitu korda läbi, otsi sealt peamised oskuste alad, oskused ja muud võtmesõnad, mis tunduvad ametikoha seisukohalt olulised. Sa tunned neid ära selle järgi, et neid eelneb tihti järgmine: eeldame, ootame, loodame.

See on oluline, kuna kui ühele töökohale tuleb kümneid või sadu avaldusi, kasutatakse võtmesõnu sageli avalduste läbivaatamiseks ja potentsiaalsete tööotsijate leidmiseks. See on eriti väärtuslik juhul, kui kasutusel on elektrooniline värbamissüsteem.

Kasuta leitud võtmesõnu nii avatud vastustes kui ka töökogemuse ja haridusega seotud väljades ning ära unusta esile tuua ka oma erioskusi ja sellega seotud võtmesõnu.

Lisa soovitaja

Enamik tööandjaid eeldavad, et tööotsija annab juba värbamise varases faasis soovitajate kontaktandmed. Kui sul on soovitajad juba valmis, maini neid ka oma CV-s. Kui oled soovitajatega eelnevalt kokku leppinud, võid CV-sse lisada nende nimed, ametikohad ja kontaktandmed. Võid ka kirjutada, et annad kontaktandmed vajadusel.

Lõbus viis oma oskuste esiletõstmiseks on lisada CV-sse tsitaat kiitusest, mille oled saanud kolleegilt või ülemuselt.

Vali õige formaat

Saada CV tööandjale alati sellises formaadis, nagu kuulutuses on soovitatud. Kui kuulutuses pole märgitud soovitust CV formaadi kohta, vali PDF-dokument, kuna see hoiab vorminduse korras ja avaneb kindlasti erinevatel seadmetel.

Autor: Anna Mäkela

Originaalartikkel Duunitori

Tõlge ja toimetus Eesti keelde Kandideeri.ee 

Registreeru tööotsijana Kandideeri.ee -s ja lisa oma CV andmebaas. Olles tööandjaile oskuste ja kogemuste järgi leitav, suurendada enda karjäärivõimalusi ja võid saada väga häid tööpakkumisi.