Skip to main content
Blogi > Maksud

Selgusid aasta levinuimad vead Eesti ettevõtete raamatupidamises

Selgusid aasta levinuimad vead Eesti ettevõtete raamatupidamises

Raamatupidamise- ja finantsjuhtimise büroo FINSA reastas 2022. aastal Eesti ettevõtete levinumad vead ja mured, mis on neil tulnud ettevõtete raamatupidamises korda teha.

FINSA juurde jõuab igal aastal suur hulk uusi kliente, kellega koostöö algab senise raamatupidamise analüüsist ja pahatihti vigade parandamisest. Finsa asutaja Piret Kübbar ütles, et 2022. aastat jääb tema jaoks ilmestama tõdemus, kui palju on Eestis halba raamatupidamist ja finantskirjaoskuse puudumist laiemalt.

Mitmed värske kliendi lood möödunud aastast tunduvad igale spetsialistile uskumatud, kuid ometi on pärit reaalsest elust. Mõned neist on teie ees:

1. Kolm korda jõudis selle aasta jooksul meie juurde ettevõte olukorras, kus tema vana raamatupidamine oli offline ehk siis tehtud kuskil raamatupidaja lokaalses arvutis, millel kliendil juurdepääsu polnud. Ja raamatupidaja ühel päeval lihtsalt enam ei võtnud toru….

Põhjused, miks ei võtnud toru, olid kõigil kolmel juhul erinevad (pikaajaline terviserike, läks liiga keeruliseks, töötaja päevapealt lahkumine), aga kliendi jaoks on tegemist totaalse kaosega. Kaos vahetult enne maksudeklaratsioonide esitamist, palgapäeva, aastaaruannet.

2. Kaks korda selle aasta jooksul kohtasime olukorda, kus ettevõte oli kordades ületanud piirmäära, mis sunnib käibemaksukohustuslaseks registreerima, kuid seda polnud tehtud. Sellise vea kordategemine läheb VÄGA kalliks maksma.

3. Tuli ette ka olukord, kus suhteliselt suure investeerimisportfelliga (sh kaubeldavad väärtpaberid) ettevõte, on aastaid oma aastaruandes kirjutanud, et „finantsinvesteeringuid aktsiatesse ja võlakirjadesse kajastatakse õiglases väärtuses”. Aga ei, bilansis olid need soetusväärtuses. Näiteks viis aastat tagasi soetatud LHV aktsiad, mille väärtus on mitmekordistunud. Selliselt oleks ettevõtte auditi ülevaatuse kohustus märksa varem kätte jõudnud….

4. Optsioonikulude ja omaosaluste kajastamisel valitseb täielik ignorantsus. Tehingud osalustega – ettevõtte poolt omaosade omandamine, nende hilisem võõrandamine, optsioonide allokeerimine võtmeisikutele – on kajastamise mõttes üsna tehnilised ja mitte kõige lihtsamad tehingud. Pahatihti aga kohtame me ettevõtteid, kus ei ettevõtte juhil ega ka raamatupidajal ei ole üldse mõttessegi tulnud neid tehinguid kajastada - sest teadmisi ja kogemusi napib. 

5. Üle ja ümber ei saa ma ikka pöördmaksustamisest. Sõltumata sellest, kas su ettevõte täna on või ei ole käibemaksu piirmäärani jõudnud, digiteenuste käibemaksu tuleb deklareerida (ja registreerida piiratud käibemaksukohuslaseks). Jällegi - tihti start-up’ide teema, aga selle kohustuse ignoreerimine võib väga kalliks maksma minna. Teadmatus ei vabasta seaduse täitmise kohustusest. 

6. 2022. aasta kõige värvikam lugu juhtus aga ühe väikeettevõtjaga, kellele sõber lubas appi tulla ja 20% osaluse vastu tema ettevõttesse väikese rahasüsti teha. Selleks aga müüs asutaja talle 20% oma osadest ja raha kandis ettevõtte kontole…. Tulemiks - ettevõtte omakapitali parandamise asemel - on tulumaksukohustus asutajale ning sissemakse ei klassifitseeru kuidagi ettevõtte bilansi parandamiseks. 

Finsa on tänaseks saavutanud uskumatu operatiivsuse sellistes olukordades appi minna, sest kaose likvideerimine võib tähendada päris pika perioodi raamatupidamise taasloomist või olulist ümbertegemist ja ajakriitilises võtmes. See nõuab meeskonnatööd ja Finsa on selles osas tõesti A-team tiitli vääriline.

Kui sina oled hingega asja juures raamatupidaja, siis FINSA on hetkel otsimas oma tiimi ka uut vanemraamatupidajat. Uuri töö kohta lähemalt SIIT.