Täna on laupäev – ideaalne aeg võtta rahulikult aega ja lugeda värsket nõuandlikku artiklit Kandideeri.ee tööportaali blogist. Kas oled juba mõnda aega samal positsioonil töötanud, kuid hoiad silma peal uutel võimalustel? Või tahaksid lihtsalt teada, mis tööturul toimub ning mida põnevat pakutakse? Igal juhul leiad siit kasulikke näpunäiteid, kuidas aktiivselt passiivselt tegutseda ja olla valmis paremate pakkumiste ilmumisel.
1. Miks tasub tööturul silma peal hoida ka siis, kui sul on juba töö olemas?
Tänapäeva tööturg on kiirelt muutuv ja mitmekülgne. Eile populaarsed ametikohad võivad homme vajuda tagaplaanile, samal ajal kui uued erialad tõusevad esile. Seetõttu on kasulik jälgida, mida uut ja põnevat turul pakutakse – olgu see siis parema palga, huvitavamate tööülesannete või paindlikumate töötingimuste näol.
- Sul on alati plaan B, kui ettevõttes toimub ümberkorraldusi või arenguvõimalused on piiratud.
- Turul ringi vaatamine annab aimu, milliseid oskusi ja kogemusi töötajad enim vajavad ja väärtustavad, et saaksid neid teadlikult arendada.
- Olles kursis, saad kiiremini reageerida, kui ootamatult ilmub väga atraktiivne ametikoht, mis sobib sinu karjääriplaanidega.
2. Profiilide ja CV uuendamine – esmane samm tööturul silma paistmiseks
Kui hoiad end vaikselt tööturuga kursis, siis esimese sammuna tasub CV ja veebipõhiste profiilide (näiteks LinkedIn, Kandideeri.ee profiil) ajakohastamine:
- Värske ja ajakohane info: Lisa oma viimase töökoha täpne kirjeldus, hiljutised koolitused, projektid ja saavutatud tulemused.
- Kasutajasõbralik ja märksõbralik sisu: Tööandjad leiavad sinu profiili tõenäolisemalt, kui oled kasutanud õigeid märksõnu – näiteks oskuseid, töövaldkonda, ametinimetusi.
- Visuaalne pool: Kui kasutad profiilil fotot, veendu, et see on professionaalne, sõbralik ja ajakohane.
3. Võrgustike loomine ja aktiivne suhtlus
Tööturul ei piisa ainult CV täiendamisest – kontaktide võrgustik on sama oluline. Isegi kui sa ei otsi otseselt uut töökohta, hoia sidet erialaste kogukondade ja kolleegidega.
- Üritused, seminarid ja töötoad: Nii virtuaalsed kui ka füüsilised sündmused on suurepärane võimalus luua uusi kontakte, hoida end kursis valdkonna uuendustega ja jätta endast positiivne mulje.
- Sotsiaalmeedia kanalid: Osale LinkedInis või Facebooki erialastes gruppides aruteludes, vaheta kogemusi ja esita küsimusi. Aktiivne olek kasvatab nii sinu nähtavust kui ka mainet.
- Heade suhete hoidmine: Ära põlga ära vana kollegi või koostööpartneri kutseid – kunagi ei tea, millal see kontakt võib osutuda kasulikuks.
4. Diskreetsus – kuidas otsida uut võimalust nii, et praegune tööandja seda ei tajuks
On üsna tavaline, et inimesed otsivad vaikselt uut töökohta või hoiavad tööturul silma peal, kuid ei soovi, et nende praegune tööandja sellest teaks. Diskreetseks jäämise peamised võtmed on:
- LinkedIni profiili seaded: Kui uuendad oma profiili, võid seadetest kehtestada, et teavitused ei jõua kõigile tuttavatele.
- Tööotsingud väljaspool tööaega: Hea tava on tööd uurida ja kandideerimisprotsesse ajada oma isikliku aja arvelt (nt õhtuti või nädalavahetustel).
- Suhtlus ja diskreetsus: Ära jaga liigset infot töökaaslastega, vaid hoia värbamisprotsessid pigem enda teada või räägi ainult inimestega, keda sa täielikult usaldad.
5. Millised oskused on tööturul hetkel kõige nõutumad ja kuidas neid arendada?
Selleks, et olla ihaldusväärne kandidaat, tasub tunda oma valdkonna trende ning investeerida pidevalt enesearengusse. Üldjoontes on praegu hinnatud järgmised oskused:
- Digipädevused: Olgu selleks IT-oskused, andmeanalüüs, sotsiaalmeedia turundus vms.
- Suhtlemis- ja juhtimisoskused: Inimesed, kes oskavad tiimi vedada või keerukaid olukordi edukalt lahendada, on alati nõutud.
- Klienditeenindus ja müük: Oskus veenda, suhelda ja klienti kuulata on hindamatu igas ärisektoris.
- Keeleoskus: Üha rahvusvahelisemaks muutuvas töökeskkonnas hinnatakse lisaks inglise keelele ka muid võõrkeeli (saksa, rootsi, norra jt).
Oskuste arendamiseks on saadaval mitmesuguseid veebikursuseid, seminare, mentorprogramme ja iseseisva õppimise võimalusi. Kindlasti tasub uurida ka oma praeguse tööandja võimalusi koolituste ja enesetäienduse pakkumisel.
6. Kuidas sõeluda välja head pakkumised ja uurida tööandja tausta?
Kui oled paadunud passiivne tööotsija, võib juhtuda, et avaneb ideaalne võimalus. Kuidas hinnata, kas potentsiaalne uus koht on tõesti sinu aega väärt?
- Loe kuulutusi kriitiliselt: Süvene detailidesse, mis annavad aimu tegelikest tööülesannetest. Kuidas need sobituvad sinu oskuste ja eesmärkidega?
- Uuri ettevõtet: Tegele pisut taustauuringuga – otsi infot ettevõtte kultuuri, maine ja tulevikuplaanide kohta. Hea viis on uurida praeguste töötajate tagasisidet kas tutvusringkonnast või veebiportaalidest (nt Glassdoor).
- Küsi intervjuul õigeid küsimusi: Uuri, kas töögraafik on paindlik, millised on arenguvõimalused, milline on meeskond ja töökultuur. Küsi ka konkreetsemalt ettevõtte tulevikuplaanide kohta, et näha, kas sinu visioon nendega haakub.
7. Palgaküsimused ja enda väärtuse hindamine
Üks olulisemaid teemasid, kui vaikselt tööpakkumistega tutvud, on kindlasti palk. Sinu praegune sissetulek võib olla küll stabiilne, kuid uut tööpakkumist kaaludes on tark hinnata, kas kompensatsioon ja lisahüved on sinu väärt.
- Turu-uuring: Uuri palgatasemeid samas valdkonnas, kasuta palgakalkulaatoreid ja -statistikat, et end numbritega kursis hoida.
- Julge küsida: Palgaläbirääkimistel jäävad sageli kasulikud võimalused kasutamata, sest inimesed kardavad küsida liiga kõrget palka.
- Lisahüved: Töökultuur, paindlik tööaeg, kaugtöö võimalus, lisapuhkused ja täiendkoolitused on paljudele tänapäeval sama olulised kui klassikaline palganumber.
8. Uued trendid töömaailmas
Töökultuur ja -vorm muutuvad kiiresti. Pärast viimaseid aastaid on tavaks saanud:
- Kaugtöö ja hübriidtöö: Kodukontorist või kohvikust töötamine ning kontoris käimine vaid teatud päevadel on saanud paljudele normiks.
- Paindlik graafik: Inimesed väärtustavad vabadust sobitada tööd ja eraelu vastavalt oma rütmile.
- Töötajakesksed hüved: Populaarsed on motivatsioonipaketid, mis sisaldavad nii tervisesoodustusi, sporditoetust, täiendkoolituste rahastust jne.
Need trendid mõjutavad nii tööotsijaid kui ka tööandjaid – mida paindlikumad ja töötajasõbralikumad on ettevõtted, seda atraktiivsemad nad kandideerijatele on.
Kokkuvõtteks
Isegi kui sa pole aktiivselt uue töökoha otsingul, on tööturul silma peal hoidmine tänapäeva maailmas ülimalt tark tegu. On laupäev, oled puhkehetkel ning sul on suurepärane võimalus silma vaadata nii uutele tööpakkumistele kui ka valdkonna trendidele. Ole diskreetne, täienda oma oskusi, hoia võrgustikku elus ning hoia oma CV ajakohasena. Nii saab sinust aktiivselt passiivne tööotsija, kes on alati valmis vastu võtma paremaid pakkumisi ja looma seeläbi enda jaoks täiuslikumat karjäärirada.
Head uurimist ning edu sulle parima võimaliku töö leidmisel (või lihtsalt inspiratsiooni ammutamisel)! Kui vajad lisainfot või soovid vaadata värskeid tööpakkumisi, siis külasta Kandideeri.ee lehekülge – sealt leiad nii kasulikku lugemist kui ka põnevaid ametikohti.
Mõnusat nädalavahetuse jätku ja edu karjääriredelil!
Lisaks on meie kogukonnas palju edulugusid ja erinevaid lähenemisviise tööotsingutele. Milline on sinu kogemus passiivse tööotsingu juures? Milliseid strateegiaid oled kasutanud ja mis on sind kõige rohkem aidanud? Jagades oma mõtteid ja kogemusi, aitame üksteisel saavutada veelgi paremaid tulemusi.
Kõik kommentaarid on oodatud artikli all olevas kommentaariumis.
Allikad
- Glassdoor – Tööandjate hindamine ja töötajate tagasiside.
- LinkedIn Learning – Veebikursused erinevates valdkondades.
- Statista – Tööturu trendide ja palgatasemete statistika.
- OECD – Rahvusvahelised uuringud tööturu arengute kohta.
- Local Estonian Job Market Reports – Kandideeri.ee analüüsid ja uuringud Eesti tööturu kohta.
Artikkel põhineb üldisel tööturu teadmisel ja parimatel praktikatel. Kõik soovitused on üldised ning võivad erineda vastavalt individuaalsetele olukordadele.